The Student Windsurfing Association
Menu

BrUWE VI

Event Details

This event is on: 2014-11-28

You must buy tickets by: 2014-11-24

This event is part of the: 2014/15 season

Event Results

Team Results

# Uni Team Points
1 Bristol 1 1
2 Cardiff 1 2
3 Bristol 2 3
4 Birmingham 2 4
5 Southampton 1 4
6 Birmingham 1 4
7 Liverpool 1 7
8 Plymouth 1 7
9 Imperial 1 7
10 Liverpool 2 26
11 Southampton Solent 1 26
12 Swansea 1 26
13 Warwick 1 26
14 Birmingham 3 26
15 Exeter 1 26
16 Durham 1 26
17 UWE 1 26
18 Swansea 2 26
19 Cambridge 1 26
20 UWE 1 26
21 Southampton 2 26
22 Durham 2 26
23 Nottingham 1 26
24 Southampton 3 26

Advanced Race Results

# Name University Points
1 Louis Morris Bristol 1
2 Ben Bulson Bristol 2
3 Vasileios Lyras Imperial 3
4 James Mugridge Plymouth 4
5 Laurel Townsend Cambridge 5
6 Charlie Wilson Southampton 5
7 Ka Lung Lum Bristol 5
8 Leo Calnan Southampton 5
9 Matthew Duffin Bristol 9
10 Jonny Snow Southampton 9
11 Thomas Taylor Birmingham 9
12 Dan Lytton Exeter 9
13 Megan Burton Bristol 13
14 Amy Robinson Cardiff 13
15 Sam Cooper Imperial 13
16 James Arney Bristol 13
17 Sophie Harvey Birmingham 17
18 David Ayre Birmingham 19
19 Joseph Faulkner Birmingham 21
20 Liam Bligh Birmingham 28
21 Beth Jones Southampton 143
22 James Massey Birmingham 143
23 James Crampton Liverpool 143
24 Joel Russell Imperial 143
25 Daniel Pingstone York 143
26 Kieran Holmes-Martin Exeter 143
27 Charlie Williams Plymouth 143
28 Alex Parker Cardiff 143
29 Aidan Liddy Durham 143
30 Liath Campbell Durham 143
31 William Capps Liverpool 143
32 Alexandre Badin Southampton 143
33 Henry Maxfield Durham 143
34 Michael Jarman Swansea 143
35 William Lang UWE 143
36 Javier Tomas Birmingham 143
37 Jacek Golebiowski Imperial 143
38 Will Bond Swansea 143
39 Jo Wright Exeter 143
40 Samuel Hibdige Sheffield 143
41 Alex Miszkiel Nottingham 143
42 Mark Evison Nottingham 143
43 Sara Kellett UWE 143
44 Jake Roberts Swansea 143
45 Benjamin Lawrence Cambridge 143
46 Duncan Glasby Liverpool 143
47 Jonny Baines Birmingham 143
48 Calum Healey Southampton 143
49 Chris Watts Cambridge 143
50 Natalia Cerdan Leeds 143
51 Daniel Connor Nottingham 143
52 Matthew Fox Plymouth 143
53 Anthony Chalk XSWA 143
54 Adam Palmer Exeter 143

Freestyle Results

# Name University Points
1 Alex Mitchell Portsmouth 1
2 Leo Calnan Southampton 2
3 Louis Morris Bristol 3
4 Vasileios Lyras Imperial 4
5 Sophie Harvey Birmingham 5
6 Jane Paddison Liverpool 6
7 Megan Burton Bristol 7
8 Charlie Wilson Southampton 7
9 Thomas Taylor Birmingham 9
10 Liath Campbell Durham 23
11 William Capps Liverpool 23
12 George Simmonds Southampton 23
13 David Ayre Birmingham 23
14 Calum Healey Southampton 23
15 John Hamilton Southampton Solent 23
16 Henry Maxfield Durham 23
17 nadir balena Southampton Solent 23
18 Aidan Liddy Durham 23
19 Charlie Jones Bristol 23
20 Sara Kellett UWE 23
21 Filip Markiewicz Southampton 23

Intermediate Race Results

# Name University Points
1 Ellie Meopham UWE 18
2 Eryk Hejnicki Southampton Solent 20
3 Juliet Cairney Bristol 21
4 Emily Fittock Liverpool 21
5 Laura Mottram UWE 21
6 Jane Paddison Liverpool 21
7 Adam Shorland UWE 21
8 Nick Hughff Plymouth 29
9 Clare Reid-Peters Birmingham 30
10 Niko Bugelli Liverpool 32
11 Jessica Simmons Bangor 143
12 Joel Hallam Warwick 143
13 Kristian Lockey York 143
14 John Wiggins Bristol 143
15 Loli Smith Plymouth 143
16 George Glennie Exeter 143
17 James Metcalfe Imperial 143
18 James Cochran Durham 143
19 Emily Wheeler Exeter 143
20 James Coulthard Birmingham 143
21 Michael Ward Liverpool 143
22 Rachel Rutherford Birmingham 143
23 Patrick Devaney Liverpool 143
24 Matthew Causley Swansea 143
25 Barnaby Jupp Southampton 143
26 Ronan Smith Durham 143
27 Pippa Mitchell Birmingham 143
28 Annie Shuttleworth Exeter 143
29 Nicola Fry UWE 143
30 Pablo Andres Andalaft Tarodo Bristol 143
31 Benjamin Wall UWE 143
32 Peter van Os Plymouth 143
33 Andy White Birmingham 143
34 Natasha Varley Plymouth 143
35 Samuel Chapman Exeter 143
36 Holly Williams Liverpool 143
37 Alex Turnbull UWE 143
38 Natalia Orgonova Birmingham 143
39 Ali Ewida Swansea 143
40 Oliver Creese Birmingham 143
41 Luke Storry Bristol 143
42 Niklas Steimann Plymouth 143
43 Matthew Turner Southampton Solent 143
44 Rebecca Ellam Liverpool 143
45 Emily Sym Southampton 143
46 Andrew Reid Birmingham 143
47 Harry Williams Southampton 143
48 Sam Grant Liverpool 143
49 Freya Dargavel Nottingham 143
50 Edgars Kronbergs UEA 143
51 Annabel Cattermole Southampton 143
52 Evie Bale Nottingham 143
53 Claire Bowman UWE 143
54 Joshua Gotting Birmingham 143

Beginner Race Results

# Name University Points
1 Jenny Wright Liverpool 21
2 Katherine Thomas Southampton 31
3 Kate Farmer Exeter 143
4 Alex Milroy Bristol 143
5 Kate Mainprice Bristol 143
6 Amy Hough Exeter 143
7 Luke Jones Liverpool 143
8 Charlotte Green Birmingham 143
9 Tom Geerah UWE 143
10 Joseph Horne Liverpool 143
11 Emma Ridley Southampton 143
12 Jon Debney Leeds 143
13 Alex Morgan Birmingham 143
14 Tiffany Orr Southampton Solent 143
15 Sean Coutts Swansea 143
16 Ladawan jongram Southampton Solent 143
17 Robyn Murdoch Swansea 143
18 Charlotte Robins Exeter 143
19 Alice Lyons Bristol 143
20 Joel Edwardson Bristol 143
21 Irma Poder Southampton Solent 143
22 Jack Osborne Exeter 143
23 Valentina Fahrenholz Southampton 143
24 Edward Jones Plymouth 143
25 Teifion Luckett Liverpool 143
26 Richard Castelino Bangor 143
27 Lily Bray Southampton 143
28 Phoebe Spey UWE 143
29 Chrystal Altman Southampton Solent 143
30 Martin Lazo Cardiff 143
31 Ellen Hayward Southampton 143

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk