We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set.

The Student Windsurfing Association
Menu

Nottingham Pondlife XI

Event Details

This event is on: 2015-02-28

You must buy tickets by: 2015-02-26

This event is part of the: 2014/15 season

Event Results

Team Results

# Uni Team Points
1 Bristol 1 0
2 Cardiff 1 1
3 Bristol 1 2
4 Birmingham 1 3
5 Birmingham 2 4
6 Liverpool 1 4
7 UWE 1 6
8 Bristol 2 26
9 Swansea 1 26
10 Cambridge 1 26
11 Imperial 1 26
12 Southampton 2 26
13 Durham 2 26
14 Nottingham 1 26
15 Southampton 3 26
16 Swansea 2 26
17 Southampton Solent 1 26
18 Plymouth 1 26
19 Warwick 1 26
20 Birmingham 3 26
21 Exeter 1 26
22 Durham 1 26
23 Liverpool 2 26
24 Southampton 1 26

Advanced Race Results

# Name University Points
1 Louis Morris Bristol 1
2 Jonny Baines Birmingham 2
3 Leo Calnan Southampton 3
4 Alex Parker Cardiff 4
5 Laurel Townsend Cambridge 5
6 Jo Wright Exeter 5
7 Vasileios Lyras Imperial 5
8 Dan Lytton Exeter 9
9 Ben Bulson Bristol 9
10 Adam Palmer Exeter 9
11 Amy Robinson Cardiff 9
12 Duncan Glasby Liverpool 13
13 Sophie Harvey Birmingham 13
14 Matthew Duffin Bristol 13
15 David Ayre Birmingham 22
16 Sam Cooper Imperial 143
17 Beth Jones Southampton 143
18 Michael Jarman Swansea 143
19 William Lang UWE 143
20 James Arney University of Life 143
21 Jacek Golebiowski Imperial 143
22 Henry Maxfield Durham 143
23 Will Bond Swansea 143
24 Charlie Wilson Southampton 143
25 Aidan Liddy Durham 143
26 Alex Miszkiel Nottingham 143
27 Mark Evison Nottingham 143
28 Joel Russell Imperial 143
29 Jake Roberts Swansea 143
30 Samuel Hibdige Sheffield 143
31 Benjamin Lawrence Cambridge 143
32 Thomas Taylor Birmingham 143
33 James Mugridge Plymouth 143
34 Javier Tomas Birmingham 143
35 Calum Healey Southampton 143
36 Chris Watts Cambridge 143
37 Alexandre Badin Southampton 143
38 Matthew Fox Plymouth 143
39 Megan Burton Bristol 143
40 Anthony Chalk XSWA 143
41 Jonny Snow Southampton 143
42 Sara Kellett UWE 143
43 James Massey Birmingham 143
44 Daniel Connor Nottingham 143
45 James Crampton Liverpool 143
46 Joseph Faulkner Birmingham 143
47 Kieran Holmes-Martin Exeter 143
48 Ka Lung Lum Bristol 143
49 Charlie Williams Plymouth 143
50 Liam Bligh Birmingham 143
51 Natalia Cerdan Leeds 143
52 Liath Campbell Durham 143
53 Daniel Pingstone York 143
54 William Capps Liverpool 143

Freestyle Results

# Name University Points
1 Alex Mitchell Portsmouth 1
2 Louis Morris Bristol 2
3 Charlie Wilson Southampton 3
4 Vasileios Lyras Imperial 4
5 Leo Calnan Southampton 5
6 William Capps Liverpool 23
7 Liath Campbell Durham 23
8 Aidan Liddy Durham 23
9 George Simmonds Southampton 23
10 Calum Healey Southampton 23
11 Jane Paddison Liverpool 23
12 Sara Kellett UWE 23
13 John Hamilton Southampton Solent 23
14 Sophie Harvey Birmingham 23
15 Megan Burton Bristol 23
16 nadir balena Southampton Solent 23
17 David Ayre Birmingham 23
18 Thomas Taylor Birmingham 23
19 Charlie Jones Bristol 23
20 Henry Maxfield Durham 23
21 Filip Markiewicz Southampton 23

Intermediate Race Results

# Name University Points
1 Jane Paddison Liverpool 15
2 Adam Shorland UWE 16
3 Pablo Andres Andalaft Tarodo Bristol 17
4 Claire Bowman UWE 18
5 Emily Fittock Liverpool 19
6 Michael Ward Liverpool 19
7 Benjamin Wall UWE 21
8 Joel Hallam Warwick 23
9 Andy White Birmingham 143
10 Jessica Simmons Bangor 143
11 Barnaby Jupp Southampton 143
12 Clare Reid-Peters Birmingham 143
13 John Wiggins Bristol 143
14 Harry Williams Southampton 143
15 Loli Smith Plymouth 143
16 Nick Hughff Plymouth 143
17 Luke Storry Bristol 143
18 Emily Wheeler Exeter 143
19 Matthew Turner Southampton Solent 143
20 James Coulthard Birmingham 143
21 Holly Williams Liverpool 143
22 Patrick Devaney Liverpool 143
23 Kristian Lockey York 143
24 Matthew Causley Swansea 143
25 Oliver Creese Birmingham 143
26 Annabel Cattermole Southampton 143
27 Annie Shuttleworth Exeter 143
28 James Cochran Durham 143
29 Nicola Fry UWE 143
30 Niko Bugelli Liverpool 143
31 Peter van Os Plymouth 143
32 Rachel Rutherford Birmingham 143
33 Natasha Varley Plymouth 143
34 Samuel Chapman Exeter 143
35 Edgars Kronbergs UEA 143
36 James Metcalfe Imperial 143
37 Natalia Orgonova Birmingham 143
38 Pippa Mitchell Birmingham 143
39 Ali Ewida Swansea 143
40 Andrew Reid Birmingham 143
41 Niklas Steimann Plymouth 143
42 Ellie Meopham UWE 143
43 Rebecca Ellam Liverpool 143
44 Laura Mottram UWE 143
45 Emily Sym Southampton 143
46 George Glennie Exeter 143
47 Ronan Smith Durham 143
48 Sam Grant Liverpool 143
49 Alex Turnbull UWE 143
50 Freya Dargavel Nottingham 143
51 Evie Bale Nottingham 143
52 Juliet Cairney Bristol 143
53 Eryk Hejnicki Southampton Solent 143
54 Joshua Gotting Birmingham 143

Beginner Race Results

# Name University Points
1 Kate Farmer Exeter 143
2 Ladawan jongram Southampton Solent 143
3 Kate Mainprice Bristol 143
4 Amy Hough Exeter 143
5 Katherine Thomas Southampton 143
6 Joel Edwardson Bristol 143
7 Charlotte Green Birmingham 143
8 Tom Geerah UWE 143
9 Valentina Fahrenholz Southampton 143
10 Emma Ridley Southampton 143
11 Jon Debney Leeds 143
12 Alice Lyons Bristol 143
13 Lily Bray Southampton 143
14 Tiffany Orr Southampton Solent 143
15 Sean Coutts Swansea 143
16 Martin Lazo Cardiff 143
17 Robyn Murdoch Swansea 143
18 Charlotte Robins Exeter 143
19 Jenny Wright Liverpool 143
20 Alex Milroy Bristol 143
21 Irma Poder Southampton Solent 143
22 Jack Osborne Exeter 143
23 Luke Jones Liverpool 143
24 Edward Jones Plymouth 143
25 Teifion Luckett Liverpool 143
26 Richard Castelino Bangor 143
27 Joseph Horne Liverpool 143
28 Phoebe Spey UWE 143
29 Chrystal Altman Southampton Solent 143
30 Alex Morgan Birmingham 143
31 Ellen Hayward Southampton 143