The Student Windsurfing Association
Menu

BUCS Nationals 2023: Bristol Nationals II

Event Details

This event is on: 2023-03-17

You must buy tickets by: 2023-03-17

This event is part of the: 2022/23 season

Event Results

Team Results

# Uni Team Points
1 Swansea 1 1
2 Southampton 1 2
3 Bristol 3 3
4 Loughborough 0 4
5 Warwick 1 5
6 Swansea 1 6
7 Southampton 2 7
8 Bristol 1 8
9 Swansea 3 9
10 Liverpool 1 10
11 Southampton 3 11
12 Bristol 2 12
13 Southampton 4 13
14 Warwick 2 14
15 Southampton 5 15
16 Bristol 5 16
17 Cardiff 1 17
18 Bristol 4 17

Beginner Race Results

# Name University Points
1 Ben Rutherford UWE 1
2 Lily Harrison Southampton 1
3 Freddie Bailey Cardiff 2
4 Rendell Southampton 2
5 Aaron Scott Gwynne Liverpool 3
6 Ffion Morgan Warwick 3
7 Tom Kerry Cardiff 4
8 Tyler Watson Loughborough 4
9 Juliette Margerand-Ferre Bristol 5
10 Sion Bell Liverpool 5
11 Joe Herbert Liverpool 6
12 Sophia Weedon Bristol 6
13 Zhengzhao Wan Cardiff 7
14 Madeleine Holder Bristol 7
15 Kieron Rushforth Liverpool 8
16 Emma Hendry Liverpool 8
17 Louis Michaelson Liverpool 9
18 Asha Eborn Bristol 9
19 Alireza Ramezanshahsavan Birmingham 10
20 Anna Ward Liverpool 10
21 Anlore Steele Bristol 12
22 Ellie Walsh Bristol 12

Advanced Race Results

# Name University Points
1 Ben Tweedle Warwick 1
2 Kate Hatcher Exeter 1
3 Josie Spencer Southampton 2
4 Cam Barr Southampton 2
5 Jade Freeman Bristol 3
6 Tom Feeney Bristol 3
7 Zoe Beckly Bristol 4
8 Dylan Gardham Swansea 4
9 Tom Stratton-Brown Cardiff 5
10 Lucas Booth Southampton 6
11 Kyle Williams Loughborough 7
12 Tom Knight Southampton 8
13 Charles Lycett Swansea 9
14 Jake Broadbent Exeter 10
15 Oliver Hutchinson Southampton 11
16 Will Punter Bristol 12
17 Erik Sier Southampton 13
18 Joe Brucciani Swansea 14
19 Nathan Little SWA Committee 15
20 Ollie Owens Warwick 16
21 Tom Cooke-Priest Exeter 17
22 Jason Price Bristol 18
23 Harry Porteous Swansea 19
24 Theo Hallett Loughborough 20
25 Marcus Round Warwick 21
26 Hugh Preston Loughborough 22
27 Toby Heather Southampton 23
28 Jacob Maschler Loughborough 24
29 Ossian Bracegirdle Southampton 25
30 Jules Gooding Swansea 26
31 Andrew Storey Swansea 27
32 Jakob Albers Swansea 28
33 Andrew Wilson Loughborough 28
34 Jamie Allardice Exeter 28
35 Guy Rosenthal Swansea 28

Intermediate Race Results

# Name University Points
1 Duncan Loader Birmingham 1
2 Joey Lim Bristol 1
3 Reid Shrubsole Liverpool 2
4 Fin Atherton Southampton 2
5 Freya Jones Liverpool 3
6 Benjamin Milne Bristol 3
7 Anastasios Pastras Bristol 4
8 Amelia Dunn Bristol 4
9 Sam Hide Southampton 5
10 Flo Edwards Swansea 5
11 Will Meek Cardiff 6
12 Micol Greta Bristol 6
13 Kimberley Fowler Swansea 7
14 Harris Goodman Warwick 7
15 Angus Jones Liverpool 8
16 Holly McManus Liverpool 8
17 Jack Davies Swansea 9
18 Maddy Archer Liverpool 9
19 Jack Dunne Liverpool 10
20 Rachel Titcombe Southampton 10
21 Nina Harrison Southampton 11
22 Adam Mather Bristol 11
23 Katrina Patterson Birmingham 12
24 Ben Collins Southampton 12
25 Craig Stanton Liverpool 13
26 Edward Hubbard Southampton 14
27 Ignacio Vicente Southampton 15
28 Oliver Kerslake Southampton 15

Freestyle Results

# Name University Points
1 Lucas Booth Southampton 1
2 Nathan Little SWA Committee 2
3 Tom Stratton-Brown Cardiff 3
4 Tom Feeney Bristol 4
5 Amelia Dunn Bristol 5
6 Fin Atherton Southampton 6

 

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set.